خدمات آزمایشگاه ADSL

شما اینجا هستید

خدمات قابل ارائه:

اجزای تشکیل دهنده­ی آزمایشگاه، با سه دستگاه اصلی پیکربندی شده است. این سه دستگاه عبارتند از مولد و تحلیل­گر ترافیک، شبیه­ساز خط و همچنین سرویس دهنده­ی مودم DSLAM. پیکربندی تجهیزات آزمایشگاه برای آزمودن مودم­های ADSL با استفاده از استاندارهای اروپایی که با شبکه­ی ایران هم­خوانی بیشتری دارند، انجام شده­اند. طرح آزمون بر اساس استاندارد TR064می‌باشد.

طرح آزمون بر روی آزمون­های مرتبط با لایه­ی فیزیکی تمرکز دارد و همچنین تعدادی آزمون از لایه­های بالاتر را نیز شامل می­شود. لیست آزمون‌های آزمایشگاه مودم ADSL در زیر آمده است:

 

  1. آزمون عملکرد مودم در سرعت تطبیقی  (Adaptive)در دو مود Fast و Interleave
  2. آزمون عملکرد مودم در سرعت ثابت(Fixed) در دو مود Fast و Interleave
  3. آزمون عملکرد با خط انشعاب (Bridge Tab) در دو مود Fast و Interleave
  4. آزمون بازدهی (Throughput)
  5. آزمون تاخیر (Latency)  با اندازه قابها و نرخ همگامی مختلف

۳  آزمون اول مربوط به لایه فیزیکی و دو آزمون آخر مربوط به آزمون­های لایه­های بالاتر است. در آزمون‌های لایه فیزیکی، سرعت و حاشیه نویز مودم در طول حلقه‌های مختلف در دو مود Interleave و Fast مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای آزمون لایه‌های بالاتر،  با ایجاد ترافیک در لایه­های ۲  و ۳، میزان گذردهی قابل دستیابی مورد بررسی قرار می­گیرد. در آزمون­های مربوط به لایه­ی ۲ یک دستگاه PC به مودم متصل می­شود که این PC ­­با کمک پروتکل­های لایه­ی ۲، در خط DSL ایجاد حلقه­ی آزمون می­نماید. PC داده­ها را به مودم ارسال نموده و مودم نیز، که در حالت Bridge تنظیم شده است، داده را به داخل خط DSL منتقل می­کند.

 

در شکل زیر نحوه ارتباط دستگاه‌های آزمایشگاه جهت انجام آزمون‌های بالا نشان داده شده است:

 

 آزمون شماره ۱:  سرعت و حاشیه نویز مودم اندازه گیری شده و با مقدار مورد انتظار در استاندارد مقایسه می‌شود.

آزمون شماره ۲: حاشیه نویز مودم در سرعت ثابت اندازه گیری شده و با مقدار مورد انتظار استاندارد مقایسه می‌شود.

آزمون شماره ۳: میزان سرعت و حاشیه نویز مودم در زمانیکه خط انشعاب به خط تلفن وصل شود مورد بررسی قرار می‌گیرد و مقادیر اندازه گیری شده با مقادیر مورد  انتظار در استاندار مقایسه می‌شود.

آزمون شماره ۴: در این آزمون میزان گذردهی فریم‌های  اطلاعات با اندازه قابهای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند و نتایج اندازه گیری شده بایستی از حداقل تایین شده در استاندارد کمتر نباشد.

آزمون شماره ۵:  میزان تاخیر گردش فریم‌ها با اندازه قابهای مختلف  در شبکه اندازه گیری می‌شود. حداکثر مقدار این تاخیر را استاندارد مشخص کرده است.

 

 

درباره ما

آزمایشگاه‌های مرجع تایید نمونه حوزه فناوری ارتباطات با هدف ارائه خدمات تایید نمونه و تخصصی و همچنین ایجاد بستر آزمون جهت انجام پروژه‌های کاربردی تاسیس گردیده‌اند.

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری ارتباطات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۸۳۴
  • رایانامه: ctlabs@itrc.ac.ir