بازدید رئیس پژوهشگاه از آزمایشگاه تأیید نمونه سیستمهای انتقال نوری

دکتر خوانساری با حضور در پژوهشکده فناوری ارتباطات، از آزمایشگاه و پروژه‌های جاری گروه ارتباطات نوری بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، در این بازدید که با حضور رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات، مدیر گروه ارتباطات نوری، رئیس اداره آزمایشگاهها و مجریان پروژه‌های گروه ارتباطات نوری بود، دکتر خوانساری به  توسعه و اهمیت کاربری این بخش در کشور اشاره داشتند.

در این جلسه مهندس سادات حسینی مدیر گروه ارتباطات نوری، در خصوص سوابق و فعالیت­های گروه و همچنین نتایج حاصل از پروژه‌های اخیر از جمله "ارتقاء آزمایشگاه تایید نمونه سیستم‌های انتقال نوری تا ظرفیت ۱۰۰Gb/s، "مشاوره و نظارت بر توسعه شبکه انتقال زیرساخت کشور (تدبیر) و تاسیس و تجهیز آزمایشگاههای تایید نمونه سیستم‌های دسترسی نوری، توضیحات لازم را ارائه نمودند و پیشنهاداتی جهت ادامه فعالیت­های مذکور مطرح گردید. همچنین در خصوص بومی سازی سیستم­های دسترسی نوری، گزارشی ارائه شد.

در ادامه مجریان پروژه ­ها ضمن بیان فعالیت‌های انجام شده و نتایج حاصله، نظرات و پیشنهادات خود را ارائه نمودند. در این جلسه ضرورت و تسریع در اختصاص فضای مناسب جهت تاسیس آزمایشگاه تایید نمونه سیستم­های دسترسی نوری، مورد تاکید قرار گرفت.

بنا بر این گزارش، در جلسه مذکور ضمن توصیف اجمالی جایگاه ارتباطات نوری در شبکه‌های نسل آینده (IOT، 5G)، به توانمندی گروه نوری در انجام فعالیت در حوزه آینده پژوهی، ارائه مشاوره، بومی سازی، انجام آزمون و پژوهش­های بنیادی، اشاره و پروژه‌های جدیدی پیشنهاد شد.

آقای دکتر خوانساری ضمن تشکر از فعالیت­های این گروه و تاکید بر اهمیت ارتباطات نوری در حوزه  ICT، رهنمودهای لازم را بیان نمودند.

رئیس پژوهشگاه در پایان جلسه ضمن بازدید از آزمایشگاه تایید نمونه سیستمهای انتقال نوری، از تلاش‌های همه همکاران تقدیر نموده و فعالیت این آزمایشگاه را بسیار با اهمیت، تاثیر گذار و ارزشمند توصیف نمودند. همچنین پیگیری مدیریت پژوهشگاه و بخش ستادی به منظور رفع مشکلات موجود جهت بهبود مستمر فعالیت­های پژوهشی و ارایه خدمات تایید نمونه توسط آزمایشگاه­ها، مورد تاکید قرار دادند.

شایان ذکر است برای اولین بار در کشور آزمون­های تایید نمونه سیستم­های انتقال نوری با ظرفیت ۴۰Gbps و ۱۰۰Gbps در این آزمایشگاه انجام شده است. از ابتدای فعالیت آزمایشگاه تایید نمونه سیستم­های انتقال نوری در سال ۱۳۸۹ تاکنون، بیش از ۱۷۰ درخواست آزمون تایید نمونه از سازمان تنظیم مقررات به این آزمایشگاه ارسال و بیش از چهارصد سیستم تحت آزمون تایید نمونه قرار گرفته شده است.